Upozornění
Cvičení tachichuanu v Českých Budějovicích má své počátky v sedmdesátých letech minulého století. Prvním relevantním zdrojem instrukcí byla kniha Cheng Man-ch'inga a Roberta W. Smithe, T'ai Chi, the Supreme Ultimate Exercise for Health, Sport and Self-defense. (https://en.wikipedia.org/wiki/Cheng_Man-ch'ing ) Od té doby uplynulo více jak padesát let, ale pozice tachichuanu se v povědomí veřejnosti příliš nezlepšila.
Ačkoliv různými kurzy a návštěvami cvičení prošly možná stovky lidí, oddaných příznivců tohoto cvičení není mnoho. Je možné uvést více příčin tohoto neúspěchu, ale tu hlavní, kterou je vytrvalost, respektive nedostatek vytrvalosti, uvádí ve zmíněné knize i profesor Cheng Man-ch'ing.
První pokusy o cvičení tachichuanu v Č. Budějovicích budily u náhodných diváků nepříčetné záchvaty smíchu. Dodnes neexistuje v našem městě žádný vhodný volnočasový prostor, kde by mohly vedle sebe cvičit příznivci různých kondičních a zdravotních způsobů cvičení, aniž by je obtěžovali svými dotěrnými pohledy kolemjdoucí, kteří chodí na veřejná místa vyvenčit své miláčky.
Není to nic příjemného, když se uklidíte cvičit někam do ústraní v parku nebo k řece, a okamžitě se vynoří komáři, pejskaři a jiný obtížný hmyz. Rovněž vás může dosti otrávit, když musíte z dezénu jízdních kol a podrážek kecek stále vyškrabávat psí výkaly. V takových a jiných případech se projeví potřeba první podmínky cvičení tachichuanu, kterou je vytrvalost či pevné nervy.
Nedostatek vytrvalosti, nestálost, roztěkanost, roztržitost, nesoustředěnost, rozptýlenost a jiné projevy mentální ztráty kontroly, jsou typickou vlastností západní mentality, na které si dokonce zakládáme a jsme na ni hrdí. Cvičit taichichuan se však s takovou povahovou výbavou nijak nedá.
Cvičení tachichuanu je svým charakterem vytrvalé, pomalé a uvědomělé. Naši západní cvičenci se však tomuto charakteru obvykle přizpůsobovat nijak nehodlají, a naopak požadují, aby se toto cvičení přizpůsobovalo jejich nevhodné povaze. Požadují tachichuan předělaný na nějaký hokej nebo fotbal.
Běžný cvičenec přichází jaksi volky nevolky na cvičení tachichuanu aby hledal důvody, pro které by jej necvičil. Kvůli tomu nejstarší příznivci cvičení tachichuanu v našem městě žádné veřejné kurzy již dávno nepořádají. Zcela jim dostačují nějaké internetové stránky, nebo případné osobní pozvání.
Cestu k tachichuanu si musí hledat opravdoví zájemci sami. Oni musí přesvědčovat sebe a případně své cvičitele, že chtějí cvičit tachichuan. Plně si uvědomujeme, že je to velice nešťastná situace, která naprosto neladí s obecnými trendy doby. Lidé jsou dnes tak zmanipulováni terorem mediální reklamy, že tichý hlas tachichuanu slyšet nemohou. Je neuvěřitelné, jak jsou chytří a jak vše vědí, znají a umí.
Dnešní lidé jsou zvyklí na podbízení, kritizování chválením, na mazání medu kolem úst. A pokud se přesto nějakým řízením osudu na naše cvičení taichichuanu nachomýtnou, bývají zděšeni realitou, které jsou stavěni tváří v tvář. Důvody zamítnutí jsou pak vždy po ruce. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Některým zájemců možná upozornění pomůže, aby se nenechali odradit sami sebou, a snažili se získat vytrvalost, která je pro cvičení tachichuanu tak potřebná.